Mnozí muži by dali prakticky cokoli za prostředek k dosažení delšího sexu. Předčasná ejakulace totiž trápí celou řadu pánů. V tomto směru se přitom často mluví o obřízce jako o vhodném a fungujícím řešení. Je tomu ale skutečně tak? Nebo se jedná pouze o další mýtus, kterých je v této oblasti přítomna celá řada? V tomto článku se na tyto otázky pokusíme odpovědět.
Předčasná ejakulace a obřízka – definice
Nejprve si však oba tyto pojmy definujme, abychom věděli, o čem že je vlastně řeč. V obou sférách totiž bývá mnoho nejasností a platí to zejména o předčasné ejakulaci.
- předčasná ejakulace: Jedná se o problém s příliš brzkým orgasmem u mužů, což je dostatečně známo. Potíž však nastává, chceme-li předčasnou ejakulaci definovat specifičtěji. Někteří muži vyvrcholí ještě před začátkem pohlavního styku, zatímco druzí mohou vydržet i 20 minut, ale pokud dosáhnou orgasmu dříve než partnerka, mluvíme o tzv. relativní předčasné ejakulaci.
- obřízka: Samozřejmě nás na tomto místě zajímá mužská obřízka (cirkumcize), a ne problematická obřízka ženská (klitoridektomie). U pánů jde o úplné či částečné odstranění předkožky. Na světě je přitom obřezáno zhruba 25 až 30 % mužů, čili jde o poměrně běžnou praxi, prováděnou z náboženských, hygienických či jiných důvodů.
Výsledky výzkumů jsou nejednoznačné
Mezi oněmi „jinými důvody“ lze jmenovat zdravotní hlediska. V tomto ohledu je cirkumcize vhodným zákrokem při fimóze a parafimóze, což jsou potíže s příliš zúženou předkožkou penisu. Dále se obřízka často uvádí v souvislosti účinné prevence proti nebezpečným pohlavním chorobám. Při sexu po tomto zákroku totiž nedochází k tak silnému tření a tím k riziku krvácení, nicméně se rovněž objevil názor, že to je díky změnám v bakteriálním prostředí penisu. Ale toto, stejně jako další „plusy“ obřízky jsou v poslední době zpochybňovány.
V neposlední řadě se potom mužská obřízka bere jako prostředek k potlačení problémů s předčasnou ejakulací, neboť údajně dochází i ke snížení citlivosti penisu. Ani zde však není nic jistého. Samotný posledně jmenovaný fakt byl před poměrně nedávnou dobou zpochybněn. Některé studie, např. ta z tureckého Istanbulu, ovšem skutečně uvádějí, že obřezaní muži dosáhnou orgasmu za delší dobu než „majitelé“ předkožky. Na druhé straně jiní výzkumníci došli k závěru, že čas soulože před ejakulací byl u obou skupin v podstatě totožný. Čili žádné jasné závěry.
Pro obřízku v souvislosti s tímto problémem mluví i čísla z Blízkého východu, kde je odstranění předkožky zcela běžná praxe – problémy s předčasnou ejakulací jsou v této oblasti méně časté. Jenže ve Spojených státech amerických je rovněž mnoho pánů obřezáno a potíže s příliš brzkým výronem semene jsou zde prakticky na stejné úrovni jako jinde. Zkrátka se zdá, že roli hrají spíše kulturní rozdíly, než aby se tato zjištění dala brát jako směrodatná.
Jaký je tedy závěr? Pozitivní, nebo negativní?
Ať už je výše uvedeno cokoli, stále existují muži, kteří se hrdě hlásí k tomu, že jim obřízka při potížích s předčasnou ejakulací pomohla. Nechme stranou, zda se nejedná o tzv. placebo efekt, a rovnou uveďme, že to prostě možné je, neboť je ve hře celá řada faktorů. Pokud se některé z nich „sejdou“, fungovat to zkrátka může. Na druhou stranu nelze brát cirkumcizi jako zázračný prostředek na tuto obtíž a pokud do ní vložíte přílišné naděje, můžete být výsledkem značně rozčarováni.
Každopádně nemusíte zoufat. V současné době se dá předčasná ejakulace léčit mnoha jinými prostředky, které jsou často velice účinné. Jde kupříkladu o nejrůznější medikamenty, doplňky stravy jako Vimax či Climax Control, znecitlivující gely, krémy a kondomy, nebo o různé techniky či návštěvu odborníka. Výtečně ovšem může zafungovat i prostá změna polohy při pohlavním styku. Nevyhnutelným závěrem tedy je, že vám sice obřízka s předčasnou ejakulací může pomoci, ale existují jednodušší řešení. Proto věnujete pozornost spíše jim.